Hållbarhet är inte en nisch – det är framtiden. Läget känns ovanligt mörkt och tungt just nu, men vi får inte ge upp. Den hållbara vägen är den enda vägen framåt.
Det är många som känner oro nu. Konstigt vore det väl annars höll jag på att säga. Just som vi såg ljuset i tunneln efter Corona kom kriget i Ukraina, och som om det inte räckte kommer fortsatt oroväckande rapporter om klimatförändringarna, grönt ljus till en gruva i Gállok som går helt mot både Sveriges miljömål och bryter mot samernas rättigheter. För att inte glömma alla andra konflikter som pågår i världen.
Motivationen tryter ärligt talat och jag funderar på om det ens är etiskt försvarbart att skriva och prata om resor när läget är som det är.
Hållbar turismutveckling är framtiden
Men jag landar ändå i att det är det. För syftet med Reform Travel är ju att visa på turismens möjligheter att göra skillnad och bidra till en positiv samhällsutveckling. När den sker på ett hållbart sätt. Hållbar turismutveckling är framtiden.
För nej, det finns inget försvar för att sticka huvudet i sanden och fortsätta resa på som om ingenting har hänt. Som om klimatförändringarna inte existerar, som om vi inte står inför en sjätte utrotning av arter, skogsskövlingar, utfiske av våra hav, förtryck av ursprungsbefolkningar och minoriteter, brott mot mänskliga rättigheter, korruption. Listan kan göras lång.
Måste se helheten, allt hänger ihop
Återigen, det spelar roll hur vi reser och vart vi reser. Vad vi gör på plats och väljer att spendera våra pengar på. Turism och resor är inte frikopplat från samhället utan tvärtom, allt hänger ihop!
Med detta i ryggen, vetskapen och övertygelsen om att vi – tillsammans – måste snabba på den hållbara utvecklingen gör att jag fortsätter, även om motivationen ibland tryter och jag undrar vad jag egentligen håller på med. Men jag kan inte ge upp, kommer inte ge upp, för hållbarhet, hållbar utveckling, hållbart resande och hållbar turismutveckling är framtiden.
Tre saker som ändå ger hopp:
1. I veckan lyssnade jag till regions Västerbottens konferens om hållbar besöksnäring i praktiken, som har arbetat länge enligt GSTC:s fyra grundpelare, där flera goda exempel lyftes fram på turismens och resandets möjligheter.
2. Om några veckor får jag återigen möjligheten att hålla en kurs om hållbar utveckling i besöksnäringen för ett gäng studenter.
3. Vid sidan av Reform Travel arbetar jag jag just nu med SM i fågelholk på Naturskyddsföreningen, och att se de färgglada, vackra, kreativa fågelholkarna som elever från skolor i landet har snickrat är ett ljus i mörkret!
Tillsammans reser vi till en bättre värld.
Ta hand om er/Hanna
Show Comments (0)