Horses of Taiga Ekoturism

Horses of Taiga årets Ekoturismaktör 2026

Horses of Taiga i Svansele har utsetts till Årets Ekoturismaktör 2026. Med småskaliga ridturer, stark lokal förankring och ett växande fokus på regenerativ turism visar verksamheten hur naturupplevelser kan kombineras med långsiktigt ansvar för både djur, människor och landskap.


Företaget Horses of Taiga i Svansele är utsett till årets Ekoturismaktör 2026. Verksamheten som erbjuder småskaliga ridturer med islandshästar och arbetar nära lokala aktörer, får priset för sitt fokus på djurvälfärd, natur och regenerativ turism.

– När jag fick samtalet om att vi var nominerade blev jag jätteglad. Att sedan vinna … ja, vi arbetar med hästar i underbar natur och lever vår dröm. Det är precis det liv jag önskade mig när jag var tio år. Och nu får mitt företag pris för det. Jag är så glad, säger Floriane Colonnier, en av företagets grundare.

Sedan 2016 driver Floriane Colonnier och Rianne Kindt verksamheten i Svansele, mellan Skellefteå och Arvidsjaur. Företaget erbjuder naturupplevelser till häst året runt, med islandshästar och ridturer i små grupper. Verksamheten sker i samarbete med lokala aktörer inom boende, mat och andra upplevelser.

Hästarnas välmående är en central del av verksamheten. Enligt företaget hänger omsorgen om djuren nära samman med hänsyn till natur och människor, vilket är grundläggande principer inom ekoturism.

Horses of Taiga är kvalitetsmärkt med Nature’s Best Sweden och deltar i Region Västerbottens program Responsible Tourism. Företaget medverkar även i ett treårigt Interreg-projekt med inriktning på regenerativ turismutveckling.

– Just nu tittar vi till exempel på möjligheten att, i samband med ridturerna, delta i artinventering och rapportera fynd till Artportalen. För oss som lever på den här planeten ser jag inget annat sätt att leva och arbeta än att hela tiden försöka bli mer hållbar och regenerativ i allt vi gör, säger Floriane Colonnier.

Förutom Horses of Taiga var STF Kebnekaise Fjällstation i Norrbotten och EcoAdventure i Dalarna nominerade till Ekoturismpriset 2026. Ekoturismpriset delas årligen ut till verksamheter som kombinerar upplevelser med långsiktigt ansvar för miljö, människor och djur, och sker i samband med galan Grand Travel Award.


Editors note: Artikeln bygger på ett pressmeddelande från Naturturismföretagen. 

  • Show Comments (0)

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • name *

  • email *

  • website *

You May Also Like

safariturism tanzania

Drömmen om safari – safariresans dolda kostnad

Många drömmer om att åka på safari i Afrika och se vilda djur. Lejon, ...

Sapmi Nature Camp – hållbar glamping i Laponia

I dag är det samernas nationaldag som firas till minnet av att den första ...

årets svemestermål

Favoritplatserna i Sverige – Årets Svemestermål 2019 utsedda

Sverigesemester har blivit allt mer populärt på bara några år. Dels för att korta ...