Flygdebatten – därför stannar jag inte på marken

Resor kan öppna ögon, skapa möten och bidra till en bättre värld. Men hur kombinerar vi nyfikenhet och upptäckarlust med ansvar för klimat, miljö och samhälle? Här reflekterar jag över flygets roll i hållbart resande och hur vi kan resa smartare och medvetet – utan att stanna på marken för alltid.

Flygdebatten “jag stannar på marken”.

Efter sommarens tågäventyr med familjen är jag den första att välja tåget när det är möjligt. Jag längtar redan efter nästa resa söderut. Att färdas i långsam takt, se landskapet passera och kunna röra mig fritt är något jag verkligen uppskattar med tåget.

Själva processen – ta sig till flygplatsen, tänka på packningen, incheckning och kö i säkerhetskontrollen – slipper jag när jag åker tåg. Att kliva på och av mitt i stadens centrum förhöjer dessutom upplevelsen. Och självklart, det faktum att tåget är mer klimatsmart än flyget gör det till ett självklart val när det går.

Jag är ingen flygvägrare och kommer alltid att ta tåget före flyget när det går, men vissa platser kräver flyget – både på grund av tid och ekonomi. Som konsult och skribent inom hållbar turism ser jag fortfarande flyget som ett verktyg för att nå viktiga destinationer. Lösningen är inte att bara sluta flyga, utan att ständigt arbeta för bättre lösningar: göra tåget mer tillgängligt och prisvärt, och se till att flyget bär sina kostnader.

Flygdebatten jag stannar på marken
Jag väljer tåget framför flyget alla gånger, men jag skriver inte under på #jagstannarpåmarken.
Vi måste göra bättre val, i allt

Hållbar turism är ett samspel mellan ekologiska, sociala och ekonomiska aspekter. Självklart är miljön central, och med tanke på IPCC:s senaste rapport – som konstaterar att vi behöver ”snabba, långtgående och utan tidigare jämförbara förändringar i hela samhället” – är det tydligt att vi alla måste förändra vårt sätt att leva.

Det krävs politiska beslut och samhällsförändringar, men vi konsumenter kan också göra skillnad. Vi kan minska konsumtion av kött, kläder och prylar, och även flygresor. Flyg mindre och flyg bättre: välj bort onödiga resor, välj tåg när det är möjligt och planera dina resor med omsorg.

Enligt miljöprofessorn Johan Rockström är mat den största enskilda källan till växthusgasutsläpp, den största konsumenten av färskvatten och huvudorsaken till övergödning. Att äta mer grönt hemma och på resan gör alltså stor skillnad.
Resor ger nya perspektiv

Jag älskar att resa. Resandet ger mig frihet, nya dofter, människor och sätt att leva på. Det får mig att känna mig levande och som en del av världen. Genom resor blir det tydligare hur vi alla hänger ihop på planeten och att vi måste lyssna, lära och samarbeta.

Vi måste se turismen som ett verktyg för positiv förändring.

Green School Grootbos Sydafrika
När du bor på Grootbos i Sydafrika bidrar du till att ungdomar från kåkstäder får yrkesutbildning via trädgårdsskolan Green Future, och ökar sina chanser till en dräglig försörjning.
Res bättre – inte nödvändigtvis mindre

Lösningen är inte att sluta resa. Lösningen är att resa bättre.

  • Välj tåget så långt det går.

  • Upptäck mer i närmiljö.

  • Spara långresan till speciella tillfällen.

  • Välj researrangörer med hållbarhetsarbete.

  • Res till platser som behöver turismen och som använder den för att bevara natur, skydda djur och stötta lokalbefolkning.

  • Klimatkompensera. Bo småskaligt. Ät ekologiskt och närproducerat. Undvik plast och konsumera mindre.

Överlag: se till att pengarna hamnar hos lokalbefolkningen och hos aktörer som värnar miljön och sociala förhållanden. Res med hjärta och hjärna.

Vissa menar att flygresor ska skuldbeläggas, att klimatkrisen kräver total avhållsamhet. Jag menar att ingenting är svart eller vitt. Flyget är inte ont i sig. Hållbart resande handlar om hur vi använder det: hur ofta, vart och med vilken avsikt.

I den bästa av världar skulle vi alla ha tid och pengar att åka tåg över halva jordklotet. Vi är inte där än, och då handlar det om att göra det bästa av det vi kan. Pekpinnar och förbud leder ingenstans.

Att sprida kunskap, väcka reflektion och visa hur turismen kan bidra till en bättre värld är vägen framåt – utan att kompromissa med kvalitet och minnesvärda upplevelser.

Flygdebatten jag stannar på marken
Turistnäringen är det största affärsområdet i världen. Genom att driva på hållbarhet inom turistnäringen och få den att erbjuda mer ansvarsfull och hållbar turism kan den vara med och bidra till en mer hållbar värld, utan att kompromissa med kvalitet och minnesrika upplevelser.
Res med hjärta och hjärna

Att resa handlar inte bara om att förflytta sig från punkt A till B. Det handlar om perspektiv, möten och att se världen – och vår plats i den – på nya sätt. Att välja tåget ibland och flyget när det behövs är inte motsägelsefullt, utan ett sätt att kombinera omtanke med möjlighet.

Hållbart resande handlar om medvetna val, inte om perfektion. Om att upptäcka världen utan att kompromissa med natur, människor eller upplevelsen. Varje resa kan göra skillnad – om vi reser med hjärta och hjärna. Så nästa gång du planerar en resa: fundera på hur den kan bli både minnesvärd och meningsfull. Små steg framåt, medvetna val och nyfikenhet är vägen till en mer hållbar värld – utan att stanna på marken.

Text: Hanna Anfelter

Tags:

  • Show Comments (0)

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • name *

  • email *

  • website *

You May Also Like

Miniweekend i Varberg – hav, spa och hållbara tips

Varberg brukar kallas för västkustens pärla och det är lätt att förstå varför. Med ...

hej då 2021. hej 2022

2021 – året jag gladeligen lägger bakom mig

Ett till år har passerat och ett nytt tagit sin början. Det innebär en ...

På upptäcktsfärd i Indonesien – del 2

Från Jakarta till Yogyakarta. Bilköer, en grön oas och galet god glass. Full rulle ...